Normisjon bidrar med konsulenthjelp ut fra egne erfaringer med lignende prosjekt. 

NORME (Norsk råd for misjon og evangelisering) og NORUT, en interesseorganisasjon for nordmenn med oppvekst i utlandet, er viktige samtalepartnere og deltar aktivt i prosessen. 

Misjonshøgskolen har med støtte fra NMS gjennomført et forskningsprosjekt som belyser barns oppvekst i en flerkulturell kontekst. I samarbeid med forskere fra flere universiteter og høyskoler nasjonalt og internasjonalt har problemstillingen blitt analysert ut fra historiske og nåtidige perspektiv. Resultatet av forskningsprosjektet foreligger i antologien 'Med hjertet på flere steder'.

Propp (Prosjekt Oppreisning – Nasjonalt ressurs- og kompetansesenter for arbeid med barn og unge under offentlig omsorg – før og nå) bidrar med konsulenthjelp i prosjektet. De kan kontaktes direkte av personer i målgruppen som ønsker samtaler med en uavhengig instans.