”Vandringsmannen” er et konsept laget for menn som liker å gå på tur. På turene står fellesskap, samtaler og støtte til Det Norske Misjonsselskap (NMS) sitt verdensvide arbeid i fokus.

Oppstarten
Magne Mjærum, regionleder i NMS Øst, var initiativtaker til den første gruppen.
- Som regionleder oppfordret jeg andre til å starte foreninger for NMS, og tenkte at jeg selv burde gå foran og starte forening. Da blir det jo straks mer troverdig når du skal få med deg andre.            

Mjærum forteller at ideen kom da han ble invitert til å være ”vismann” på en konferanse i Stavanger for ti år siden.

- Etter et foredrag i en kirke skulle jeg lede en åndelig samtale rundt et bord på en rekerestaurant i byen. Jeg følte meg litt forkommen mellom et utdrikningslag på den ene siden og et førtiårslag på den andre siden. Da fikk jeg ideen om å reise hjem og starte et foreningskonsept i skogen, der jeg følte at jeg hørte hjemme.

Som tenkt så gjort. Da han kom hjem tok han initiativ til den første gruppen av vandringsmenn.

- I begynnelsen var vi tre deltakere, nå er et sted mellom 10 og 20 menn med på vandringene.

Tiårsjubileet ble i midten av november markert med overnattingstur til Østmarkskapellet, like utenfor Oslo. Ekte hjemmelaget pølsemiddag, laget av vandringsmennene selv, misjonsinformasjon fra Japan og gode samtaler rundt bålet var viktige elementer på jubileumsturen.

Konseptet ”Vandringsmannen”
- Hva gjør dere på Vandringsmannen?

- Vi går tur, har samlingsstund (gjerne med bål), andakt og/eller misjonsglimt og samler inn penger til et misjonsprosjekt, forteller Mjærum.

- På hver tur har vi med oss en ”vismann”. Denne kan være en fra gruppen selv, en prest, misjonær eller en kamerat vi har med oss. Vismannen har gjerne en innledning til et tema, så blir det anledning til samtale og refleksjon i etterkant.

- Hvor mange er med i Vandringsmannen?

- Konseptet Vandringsmannen har etter hvert blitt kjent i flere deler av landet, og det er startet flere grupper. Vi kan vel ikke si at det har vært en eksplosiv økning i medlemstall, men det skjer hele tiden en stille vekst.

- Bare i Oslo-området er det nok 60-70 med i ulike grupper. Vi vet ikke helt antallet, men vet at det er startet flere grupper. Nylig ble det startet en gruppe på Sunnmøre, sier Magne Mjærum engasjert.

Alt i ett
- Hva er bra med Vandringsmannen?

- Kombinasjonen av mannfolkfellesskap, kristent fellesskap, tur, friluftsliv og misjon appellerer. Mange opplever den såkalte tidsklemma, og har ikke anledning til å være med i så mange aktiviteter som de ønsker. På Vandringsmannen får man alt i ei pakke, og den er dessuten veldig lett organisert.

- Bevertningen har hver og en av oss i sekken, og når vi har lagt datoer, turmål og hvem som skal være med som vismenn for året, er i grunn den organisatoriske delen på plass.

I konseptet Vandringsmannen, kan ikke kvinner være med. Men kvinnene kan selvsagt starte egne grupper. Det er flere av dem også. Og det er jo heller ikke noe i veien for å starte grupper med denne profilen for kvinner og menn sammen.

- Hva betyr Vandringsmannen for deg personlig?

- I Vandringsmannen får jeg kombinert mye av det jeg er glad i og driver på med. Dessuten gir et uregelmessig liv i misjonens tjeneste litt lite tid til personlige nettverk. Derfor gir også kameratgjengen i Vandringsmannen personlig utbytte både sosialt og åndelig.

- På de nesten hundre vandringene vi har hatt i denne første gruppen, er det bare to ganger jeg ikke har vært med, avslutter Magne Mjærum.

Klikk for å se introduksjonen som ble laget om Vandringsmannen i 2009.