Bygget kirke for tre døpte
Jeg gledet meg til å se det første gudshus som ble bygget i Nord-Kamerun. Kirken i Ngaoundere, bygget i 1934, da var det tre døpte som en frukt av misjonsarbeidet. Nå vet jeg at det er over 300.000 som tilhører Den Evangelisk Lutherske kirken i Kamerun.
Kjøpte fri slaver
Men jeg hadde ikke regnet med å møte noen frikjøpte slaver. I Afrika har det vært mange slaver. Misjonsprest H. Endresen, en av de fire pionerene som kom til landet i 1925, hadde et stort engasjement for frigivelse av slaver - særlig på 50-tallet.
En av de første kvinnene vi møtte var fru Haram., som er en av de aller eldste i menigheten i Ngaoundere, og en av dem som i sin tid greide å flykte fra høvdingen sin. Hun var da et barn, men ble kjøpt fri av misjonsprest Halfdan Endresen. Dette ble en helt spesiell opplevelse for meg. Jeg tenkte: Jeg er født i frihet. Haram ble kjøpt til frihet. Vi er begge frikjøpt i Kristus.
Flittige bibelbrukere på gudstjeneste
Vi var også på gudstjeneste i Njell Lofthus-kirken ved universitetet i Ngaoundere. Denne søndagen var 888 tilstede. Jeg la merke til at alle studentene hadde med seg sin bibel som de brukte flittig under gudstjenesten.
![]() |
![]() |
| Mari - født til frihet, Haram - kjøpt til frihet. Begge frikjøpt i Kristus. |
Ung student - med sin bibel - i samtale med Anne Trydal Hansen etter gudstjenesten i Njell Lofthus-kirken. |
Gi en gave til NMS' arbeid i Kamerun, eller les mer om landet her.



