Denne "Utgangspunkt"-artikkelen står på trykk i Misjonstidendes marsnummer:

Påmeldingene strømmer inn, og det ser ut til å kunne bli en forholdsvis stor flokk som benker seg i Betlehem Bedehus 20. mars. Det har de siste ukene hersket mye usikkerhet om akkurat dette. Hvor stor vil deltakelsen bli på en slik ”vintersamling” som ikke har noen tradisjon i organisasjonen? Det ser nå ut til at det absolutt vil bli en representativ forsamling som møtes i mars. Og det er bra! Skal demokratiet fungere må folk stille opp.

Vi bærer med oss mange gode minner fra storsamlingen i Bergen i 2008. Denne gang er omstendighetene annerledes, det varer bare en kort helg og det blir mindre storslagent.

Likevel er det grunn til å tro at dette kan bli en minnerik opplevelse. Dette først og fremst fordi landsstyret ber om tilslutning til grunnregelendringer som vil få stor betydning for hele organisasjonen i årene som kommer.

I forbindelse med den strategikonferansen som ble avholdt i fjor høst, ble det lagt fram et notat som inneholdt viktig informasjon om bakgrunnen for de endringer som landsstyret ønsker å gjennomføre. Dokumentet er selvsagt tilgjengelig for de som måtte ønske det. Vi vil her bare nevne noen få stikkord fra de viktigste punktene:

Samfunnsmessige endringer: Kommunikasjonsmulighetene i landet vårt er totalt endret siden NMS etablerte en kretsstruktur allerede i 1840-årene. Flyruter og bredbåndsløsninger er to av utallige eksempler på det. Endringer for frivillige organisasjoner: Folkebevegelsenes tid er på hell, færre forplikter seg til en bestemt organisasjon, men folk er gjerne med på tidsavgrensede aktiviteter. Vi ser en tydelig vegring mot å ta på seg styreansvar. Mye arbeid innenfor frivillig sektor har dermed nå fått et mye sterkere ”ad hocpreg” enn tidligere.
Endringer for misjonsbevegelsen: Vår bevegelse møtes med stadig større skepsis fra stadig større grupper i det norske samfunnet. ”Fra folkebevegelse til sekt” er en spissformulering for akkurat det.
Utvikling i NMS: NMS kjernetropper er i dag i aldersgruppen 70+. Vi må erkjenne betydelige utfordringer i arbeidet med å verve yngre medlemmer og givere. De siste 20 årene har NMS hatt 7 % økning i kronebeløpet for gaver. I samme periode har generelt lønnsnivå i Norge økt med 130 %. De fleste regionene har hatt tilbakegang i gaver siden årtusenskiftet.

Med dette som utgangspunkt har LS utfordret oss alle – medlemmer i NMS og NMS U – til å være med å ta ansvar for organisasjonen vår. Behovet for endringer skulle være godt dokumentert. Den aktuelle økonomiske situasjonen tilsier også at endringene må komme fort.

Foran dette viktige møtet er det å håpe at generalforsamlingen makter å samle seg om framtidsrettede løsninger. Slik kan vi reise fra Bergen med fornyet tro på at NMS fremdeles kan være et gagnlig redskap i det verdensvide misjonsarbeidet

Les mer om den ekstraordinære generalforsamlingen her.

Les mer om generalforsamlingen i Misjonstidendes siste utgave.

Tilbud på abonnement her.