Maria Bjørdal

For fem år siden startet Det Norske Misjonsselskap (NMS) prosjektet Gode Nyheter med Maria Bjørdal som misjonær i Oslo. Målgruppen var ungdom uten kirkelig tilhørighet på den urbane vestkanten. Uranienborg menighet ble forankringen for misjonen.

Ikke bare leve for seg selv
Prosjektet var drevet fram av en overbevisning om at menighetene ikke bare skal leve for seg selv, men har et oppdrag i sitt nærmiljø. Kallet til å oppsøke og dele evangeliet med ungdom som er overlatt til å finne ut av livet selv var grunnleggende. Det første året lette man etter måter å komme i kontakt med ungdommene gjennom kontakt med skole, politi, barnevern og ikke minst samarbeid med Uranienborg menighets ungdomsarbeid. Etter hvert fant arbeidet sin form.

Bærekraftig arbeid
Prosjekte Gode Nyheter etterlater seg tre former for arbeid som forsatt preger ungdomsarbeidet på Uranienborg. Den første er bønnevandringer i lokalsamfunnet. Dernest er det samarbeidet med Uranienborg skole for å gi elever som sliter på skolen opplevelse av mestring, samspill og selvrespekt.

Tilslutt er det Urrafestivalen som vi kaller den. Det er en uke med grilling, ballspill og tid sammen med ungdommene etter skoledagen er over. Arild Tjørve som var med i prosjekt Gode Nyheter fra begynnelsen er i dag ungdomsdiakon og ansvarlig for ungdomsarbeidet i menigheten.

Ledere med misjonæridentitet
Det som likevel er mest håpefullt når prosjektet avsluttes, er at flere unge ledere i Uranienborg har overtatt visjonen og integrert den i eget liv og tjeneste. De ser på seg selv og kirka som utsendinger til lokalmiljøet sitt i Oslo. Videre leter de etter muligheter til å nå ut til ungdommene og ser etter behovene som er i nærmiljøet. De er engasjerte ledere som vil formidle og bidra til å lage gode nyheter om livet i Jesus.

Maria Bjørdal har skrevet en rapport fra dette arbeidet, les Prosjektrapport: Gode Nyheter her.